Tork Konvertör Tamiri Nasıl Yapılır?

Firmamızda; tork konvertörl tamiri, konvertör revizyon hattımızda bulunan balans, piston birleştirme, kaynak ve test makinelerinde tam otomatik ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır.

Türbün Tamiri – Tork Konvertör Tamiri

Türbün Nedir? ya da Tork Konvertör Nedir?

Tork konvertör (döndürme kuvveti değiştiricisi) denilen ve genel çalışma prensibi ile gerçek bir türbün sistemi olan, tek farkı yani basınçlı hava yerine basınçlı yağın yoğunluğu ile çalışarak içerisindeki türbün kanatlarının belirli hızlarla motor ile şanzıman arasındaki sürüş konforu ve vites geçişlerini dengeleyen otomatik şanzıman düzeneğindeki kilit noktadır.

Türbün Tamir Olur mu?

Yapısı itibari ile mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içinde bi kaç parçadan oluşan sadece uzman kişilerce müdahale edilebilen türbün tamiri mümkündür.

İçerisindeki bozulan parçaların yenisi ile değiştirilmesi sonucu tamir işlemi yapılan türbünün en önemli aşaması açma ve kapama işlemidir. İçerisinde çok yüksek yağ basıncı ile çalışan yapının bu basınca dayanabilecek bir yapıya sahip olmasından  dolayı sistemin açma ve kapama işleminin mutlaka bu işin uzmanı tarafından yapıması gerektiğini unutmayın.

Arızalı Türbün

Tork konvertörü – Türbün tamiri konusunda uzman olan ATCO Otomatik Şanzıman Tamir Servisi bu konuda referansları ile uzmanlığını kanıtlamıştır.

2 thoughts on “Tork Konvertör Tamiri Nasıl Yapılır?

 1. Abdullah
  Abdullah / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 12:54

  Iyi günler benim 2006 model bmw 530 d otamatik aracım var araba kalkışlarda sorun olmuyor ama sabit hızla giderken devir saati sürekli oynuyor araştırmalarım sonucu tork konvertör diyorlar bu arabayı size getirsem tahmini fiyat ne çıkar ve ne kadar zaman zarfinda tamir olur yag ve filtrelerde degisecek birde bu şanzumanlarda ZF marka yag oldugunu ama bu yağın türkiyede olmadığını söylüyor lar siz hangi marka yag kullaniyorsunuz beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ediyorum

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 9 Temmuz 2019 at 21:24

   Abdullah Bey, yaklaşık 3.000 TL masrafı olacaktır. 2-3 gün tamir süresi olacaktır. Biz bu araçlarda orjinal ZF marka yağ kullanıyoruz, ZF Türkiye distribütöründen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir