Tork Konvertör Tamiri Nasıl Yapılır?

Firmamızda; tork konvertörl tamiri, konvertör revizyon hattımızda bulunan balans, piston birleştirme, kaynak ve test makinelerinde tam otomatik ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır.

Türbün Tamiri – Tork Konvertör Tamiri

Türbün Nedir? ya da Tork Konvertör Nedir?

Tork konvertör (döndürme kuvveti değiştiricisi) denilen ve genel çalışma prensibi ile gerçek bir türbün sistemi olan, tek farkı yani basınçlı hava yerine basınçlı yağın yoğunluğu ile çalışarak içerisindeki türbün kanatlarının belirli hızlarla motor ile şanzıman arasındaki sürüş konforu ve vites geçişlerini dengeleyen otomatik şanzıman düzeneğindeki kilit noktadır.

Türbün Tamir Olur mu?

Yapısı itibari ile mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içinde bi kaç parçadan oluşan sadece uzman kişilerce müdahale edilebilen türbün tamiri mümkündür.

İçerisindeki bozulan parçaların yenisi ile değiştirilmesi sonucu tamir işlemi yapılan türbünün en önemli aşaması açma ve kapama işlemidir. İçerisinde çok yüksek yağ basıncı ile çalışan yapının bu basınca dayanabilecek bir yapıya sahip olmasından  dolayı sistemin açma ve kapama işleminin mutlaka bu işin uzmanı tarafından yapıması gerektiğini unutmayın.

Arızalı Türbün

Tork konvertörü – Türbün tamiri konusunda uzman olan ATCO Otomatik Şanzıman Tamir Servisi bu konuda referansları ile uzmanlığını kanıtlamıştır.

5 thoughts on “Tork Konvertör Tamiri Nasıl Yapılır?

 1. Abdullah
  Abdullah / Cevapla 7 Temmuz 2019 at 12:54

  Iyi günler benim 2006 model bmw 530 d otamatik aracım var araba kalkışlarda sorun olmuyor ama sabit hızla giderken devir saati sürekli oynuyor araştırmalarım sonucu tork konvertör diyorlar bu arabayı size getirsem tahmini fiyat ne çıkar ve ne kadar zaman zarfinda tamir olur yag ve filtrelerde degisecek birde bu şanzumanlarda ZF marka yag oldugunu ama bu yağın türkiyede olmadığını söylüyor lar siz hangi marka yag kullaniyorsunuz beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ediyorum

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 9 Temmuz 2019 at 21:24

   Abdullah Bey, yaklaşık 3.000 TL masrafı olacaktır. 2-3 gün tamir süresi olacaktır. Biz bu araçlarda orjinal ZF marka yağ kullanıyoruz, ZF Türkiye distribütöründen.

 2. Ibrahim sak
  Ibrahim sak / Cevapla 14 Eylül 2019 at 23:39

  Iyi günler bizim arabadadaki sorun başlarda 2000 ile 3000 devir arası arabanın titremesiydi. Araba 2 ay bağlandıktan sonra bugün çıkardığımda araba viteslere geçtiğinde gitmiyordu . Geri vitese atınca araba ileri gidiyor boşa alınca araba ileri gidiyor belli bi süre sonra araba hic gitmiyor. Kapatip açınca araba yine ileri gidiyor ama her zaman sadece bir viteste gidiyor yani vites degistirmiyor Boyle bir ariza neyden kaynaklanabilir. Şanziman yagi 3000km önce değişti icinde küçük demir.tanecikleri vardi . Tamirci türbin bozuk diyor önce türbin değişecek olmassa devam hataya bakılacak dedi . Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz şayet türbinden işe kaç para tutar araba mercedes 992.6 şanzimanli 5 ileri vites . Şayet baska birşeyse neyden kaynaklanabilir şanzımanın içini açmak istiyorlar ama güvenemiyorum burdakilere. Eğer hata başka bişeyse ne olabilir ve siz şanzıman türbininden baska tamirat yapiyirmusunuz tsk.

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 22 Eylül 2019 at 09:46

   İbrahim Bey, aracınız geri vitese atınca ileri gidip boşa alınca da ileri gidiyorsa, içinde mekanik problem vardır ve tork konvertörü ile alakası bulunmamaktadır. Sadece bir viteste gitmesi de korumaya almasıdır. Şanzımanınızın komple sökülüp dağıtılıp incelenmesi ve gerekli parçaların değişerek revize olması gerekmektedir. Biz Türkiye’nin en büyük şanzıman merkezi Atco olarak bu tip onarımlar yapabiliyoruz.

 3. Suna
  Suna / Cevapla 13 Ekim 2019 at 16:52

  Merhaba sayın yetkili,
  Aracım Suziki sx4 otomatik araç.
  Sadece 3. Viteste 80km-90 km arasında gaza yüklenince 4 den 3 düşünce felaket bir vuruntu sesi var. Vuruntuyu takip edince önce küt diye vuruntu ve afaki irkilme yapıp sonra devir yükselip hızlanıyor araç.
  Aracımin genel olarak rampa çıkarken hızı çok düşüyor. Bir kaç otomatik sanzimanci kontrol etti. Birşey yok denildi. Bir türlü bu arızanin sebebini bulamadılar.
  Bu konuda çaresizim ve yardıma ihtiyacım var. Saygılarımla.
  Suna Yucel / konya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir