Tork Konvertörü Nedir?

Tork konvertörü (şanzıman türbünü) otomatik vitesli araçlarda kullanılan, şanzıman ile motor arasında yer alan ve mekanik vites kutulu araçlardaki debriyajın görevini karşılayan, kavrama görevi yaparak motordan aldığı hareketi şanzımana ileten veya iletmeyen ve tork artışı sağlayan bir sistemdir.

Tork konvertörlerin, hidrolik kavramalardan farkı ve en önemli özelliği ise motor momentini yani torkunu artırmasıdır.

Tork Konvertörü Tamiri

3 thoughts on “Tork Konvertörü Nedir?

 1. Erkan
  Erkan / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 14:20

  Merhaba. Fiat Bravo 1.6 motor 2001 model otomotik vites aracım var. Aracım bundan bir iki ay öncesinde D konumunda iken ilk kalkışta harekete geçmiyordu sanki boştaymış gibi gaz yiyordu ve bugün D ve ek takviye vitesler tamamen çalışmaz duruma geldi. Motor çalışıyor ama hangi D, 3,2,1 viteslerine takınca araç hiç yürümüyor. Anlattığım konu ile ilgili sorun nedir ve fiyatı kaç liraya mal olur detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 26 Ağustos 2019 at 00:41

   Erkan Bey, problem tork konvertöründen, şanzıman pompasından veya mekanik taslardan kaynaklanabilir. Her bir arıza türünün maliyeti farklı olacaktır.

 2. Ersan ŞAHİN
  Ersan ŞAHİN / Cevapla 10 Ocak 2020 at 17:09

  Selamlar Nissan note 110 beygir lpg benzin tam otomatik aracım var. Aracın parktan çıkarken hafif zorlanıyor P ye takarken kuralına göre Önce d sonra el fireni ve p ye alıyorum.
  2 Araç rampa yukarı iken geri kaçırıyor rolantide az bişey gözı görünce hemen kavrıyor ileri sorun ne ve neler olabilir 4 CVT şanzıma araç Yalovadayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir