Araba Neden Çekişten Düşer?

Araba sahipleri genelde yokuşlarda aracın çekişinin düştüğünden şikayet ederler. Araç düz yolda giderken çekiş düşüklüğü fazla hissedilmediği için aracın yokuşlarda veya araç üzerindeki yükün artması durumunda çekişin düşük olduğu daha iyi algılanır.

Araçta sorun varsa genelde düz yolda giderkende bir miktar çekiş düşüklüğü yaşanır.Tabi yokuşlarda daha fazla güce ihtiyaç olduğu için çekiş düşüklüğü daha iyi hissedilir.

Otomatik şanzımanlarda türbün arızası olarak çekişten düşme hissediliyorsa, muhtemelen kavramanın içerisindeki balatalar aşınmıştır. Aşınmış olan tork konvertör balataları görevlerini tam gerçekleştiremez ve güç kaybına neden olurlar. Bundan dolayı çekiş düşüklüğü otomatik şanzıman tork konvertörü arızası belirtisi olarak anlaşılabilir.

Audi ZF 5HP19 Tork Konvertörü Tamiri

Aracın çekişten düşmesinin birçok sebebi olabileceği için araç sahipleri sorunun giderilmesinde büyük sıkıntı yaşaya bilirler. Çekiş düşüklüğü yaşayan araç sahiplerinin söylediği, şu parça değişti sorun düzelmedi şu ayar yapıldı sorun düzelmedi gibi sorunun giderilmesinde sıkıntı yaşaya bilirler.

Çekiş düşüklüğüne neden olabilecek çok rastlanan sorunların önüne geçmek için dikkat edilecek hususlar:

. Ateşleme hatası buji, buji kablosu distribütör kapağı tevzi makarası gibi parçaların değişmesi.

. Hava filtresinin değişimi ve yakıt hava karışım ayarının yapılması.

. Motora düzensiz hava girişine sebep olabilecek boşlukların giderilmesi.

. Avans ve supap ayarlarının en iyi şekilde ayarlanması.

. Debriyaj baskı, balata, bilye takımının kontrol edilmesi.

. Karbüratörün ve memelerin temizliğinin yapılması. Araç enjeksiyonluysa sensörlerin ve enjeksiyonların temizlenmesi ve kontrolünün yapılması.

. Motor yağının,yağ filtresinin kaliteli ve temiz olması.

8 thoughts on “Araba Neden Çekişten Düşer?

 1. Yusuf
  Yusuf / Cevapla 26 Haziran 2019 at 01:57

  Merhaba xsara 2001 otomatik model arabam var 1-2 ay önce hızı kesince önden ses geliyordu difransiyel sorunu olduğu söylendi Bunu 1800 tl ye yaptırdım Sorum ise şu anda yokuşta araba çekmiyor önceki tamirde şanzuman tribününe müdahale olmuşmudur veya sorun şanzumanda olabilir mi? Şanzumancıya sordum sorun motordadır diyor Motorcuya soruyorum sorun şanzumandadır diyor Tamir süresi ne kadar sürüyor Ankaradan yazıyorum

 2. torkkonvertoruAdmin
  torkkonvertoruAdmin / Cevapla 28 Haziran 2019 at 12:01

  Yusuf Bey, problemin nereden olduğunu ancak aracı test eden arkadaşımız anlayabilir. Bahsettiğiniz problem hem türbünden hem de motordan olabilir. Citroen konusunda bilgili bir arkadaşa gitmenizi tavsiye ederiz. Normalde türbün tamiri tork konvertörü bize geldikten sonra 1 gün içerisinde tamamlanır.

 3. Tacettin
  Tacettin / Cevapla 28 Ağustos 2019 at 09:27

  Selam iyi günler aracım pejo 106 otomatik aracım rampaları çıkarken aşırı derecede çekiş kaybı yaşıyor çok dik rampalarda gaza bastığımda devir yükseliyor ama arac ilerlemiyor olduğu yerde kalıyor sizce nedenleri ne olabilir

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 31 Ağustos 2019 at 19:33

   Tacettin, bizce tork konvertörü problemi olabilir.

  • aydın
   aydın / Cevapla 13 Eylül 2020 at 14:01

   2000 model otamatik vides aracim var arac ramba cikarken cok zorlaniyor duz yolda gidiyor sebebi ne ola bilir

 4. sadettin
  sadettin / Cevapla 5 Şubat 2020 at 22:21

  Merhabalar 1997 polo hb otomatik aracım var .sanzıman yagını yagını degiştirdim ama 1 den 2 ye vuruntulu gecmesi devam etti ve 2 den 3 e de 3000 de gecerken 3200 3300 lerde sert gecmeye basladı.Birde arac d konumndayken sarsılıyor dıreksiyon titreme yapıyor n ve p konumunda bu sıkıntı yok.tork konventeründen olur dediler sizin fikrinizi ve fiyat alabılırmıyım. Tesekkür ederim.

 5. ali
  ali / Cevapla 3 Nisan 2020 at 07:52

  hayırlı günler. aracım 2000 model corsa tam otomatik.. araç bir aydır otomatik vites kendini korumaya aliyor.. ariza olarak pozisyon şalteri arızası veriyor hep… 2. viteste takılı kalıyor.. pozisyon şalteri ni degistirdim hız sensörünü degistirdim.. yine aynı sorun oluyor.. ayrıca asiri nşekilde çekişten düştü..

 6. mustafa
  mustafa / Cevapla 24 Eylül 2020 at 16:33

  merhaba benim 2008 model reno trafik aracım var bi hafta içinde devriyaj seti ve şanzuman degişti ondan sonra arac kalkışlarda ve hafif yokuslarda cok zorlanıyor bir türlü rahatsızlıgını bulamadılar bazı kişiler laguna şanzumanı takılmış olabilir dediler böyle bir ihtimal varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir