Tork Konvertörü Yağı

Tork konvertörü kapalı bir sistemdir ve içerisinde de hava yerine şanzıman yağı bulunur. Motordan aldığı hareket ile sürekli dönen impeller sayesinde tork konvertörünün içindeki şanzıman yağı hareket halindedir. Türbin hareketini impellerın yarattığı şanzıman yağı sirkülasyonu sayesinde gerçekleştirir ve hareketini şanzımana aktarır. Kapalı bir sistem olan tork konvertörü tamamen şanzıman yağı ile çalışan bir mekanizmadır. Bu yüzden şanzıman yağının eksilmesi veya özelliğini kaybetmesi durumunda, tork konvertörüde zamanla bozulacaktır.

6 thoughts on “Tork Konvertörü Yağı

 1. MUSTAFA KÜŞÜM
  MUSTAFA KÜŞÜM / Cevapla 23 Eylül 2020 at 11:24

  sayın yetkili merhaba ,
  tork konvertörlerinde kullanılan yağın viskozistesi nedir ?
  iyi çalışmalar

 2. NECATİ HATO CEP: 05531471869
  NECATİ HATO CEP: 05531471869 / Cevapla 1 Ekim 2021 at 10:16

  Öncelikle böyle bir site açtığınız ve yardımcı olduğunuz, açıklayıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ediyorum.
  Sorum şu: arcım 1998 model otomatik vites tork konvertörlü toyota carina E 2.0 GLİ model. Şanzıman yağı atf2 mi yoksa atf3 mü? konulmalı. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 11 Ekim 2021 at 13:49

   Merhaba, ATF3 koymanız sizin avantajınıza olacaktır.

 3. Serkan
  Serkan / Cevapla 15 Ekim 2021 at 06:55

  Mrb direksiyon egitimi yeni aldım nasip kısmet olursa tork otomatik vites 2 el b segment bagajı camlı hatcback araç almak istiyorum, Gerekli lazım olan kıyaslamalar yapıldıgında kullanım, sürüş, direksiyon hissi, viraj, savrulma, araç içi lazım olan donanım, rüzgar motor yol sesi süspansiyonlar durumu, arac bagajı yükteyken insanlar tam doluyken rampada çekişi, arka koltuklarına 3 kişinin rahat oturabilecegi, baş diz mesafeslerin ferah olması. şaft tünelinin az yada olmaması, parça bakım yakıt maliyetleri, motorunun hacmi torku hp, piyasada aracın tutması, satarken kolay satılabilir olması. lpg dışında Dizel yada benzinli, Ailece gönül rahatlıgıyla kullanabilecegimiz güvenli yolculuk yapabilecegemiz 2 el uygun fiyatlı hangi yıl km marka model tork konvertlü araç almalıyız.

 4. Özcan Güney
  Özcan Güney / Cevapla 25 Ekim 2021 at 08:30

  Merhabalar
  Benim 2006 Model Isuzu D-MAX aracım var 4 vites tork kontrollü otomatik şanzıman araçta hiç bir mekanik arıza ya da vuruntu yok 140-150 km hızla düz yolda giderken bazen Check trans lambası yanıyor yavaşlayınca sönüyor. Şanzıman yağı ve filtresi yaklaşık 1 yıl ve 7000 km önce değişti, yağını kontrol ettim eksilme falan da yok acaba sebebi ne olabilir.

  • torkkonvertoruAdmin
   torkkonvertoruAdmin / Cevapla 13 Şubat 2022 at 19:21

   Özcan Bey, araç lambayı yakınca hafızaya bir arıza kodu atar. Bu kodu paylaşırsanız size daha fazla yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir